انواع دوره‌های آموزش زبان روسی

عوامل مختلفی نظیر شیوه ارائه دوره‌های آموزشی، سطوح مختلف زبان‌آموزان، تعداد زبان‌آموزان، گروه سنی آنها و هدفی که از آموزش زبان دارند ضرورت ایجاد دوره‌های متفاوت آموزش زبان را توجیه می‌کند. دوره‌های آموزش زبان باید به گونه‌ای تعریف شوند که بتوانند به راحتی زبان‌آموز را به هدف خود نزدیک کنند.
در ادامه، با شرایط و سطوح آموزشی دوره‌هایی که توسط مجموعه «روسکی» برگزار می شود آشنا می‌شوید:

انواع دوره‌ها بر اساس تعداد زبان‌آموزان

همانطور که از نام دوره نیز مشخص است، در دوره خصوصی آموزش زبان روسی زمان کلاس کاملاً به زبان‌آموز تعلق دارد و فرایند آموزشی طبق خواسته او زمانبندی می‌شود. مدرس دوره خصوصی آموزش زبان روسی فقط و فقط بر روی یک زبان‌آموز متمرکز است و با توجه به هدف زبان‌آموز از یادگیری زبان روسی، برنامه‌ریزی آموزشی را تدوین می‌کند.

تعداد زبان‌آموزان در دوره نیمه‌خصوصی زبان روسی 2 تا 4 نفر است. این دوره برای افرادی مناسب است که زمان محدودی برای یادگیری زبان روسی دارند. تعداد جلسات این دوره با توجه به زمان و هدف آموزش توسط مدرس تعیین می شود.

این دوره شامل رده سنی 15 سال به بالا می‌باشد. تعداد زبان‌آموزان در دوره گروهی بین 7 الی 10 نفر است. هدف روسکی از برگزاری این دوره‌ها تقویت مهارت‌های گفتاری، شنیداری و نوشتاری زبان‌آموزان است. در دوره آموزش عمومی زبان روسی با تکیه بر گرامر و مکالمه، آموزش‌های لازم به افراد داده می‌شود.

فعّالیت مجموعه «روسکی» در زمینه آموزش عمومی زبان روسی محدود به اعزام مدرّس زبان روسی به مؤسسات و مراکز مختلف جهت برگزاری کلاسهای عمومی است

انواع دوره‌ها بر اساس مدت زمان

زبان‌آموزانی که وقت کافی برای یاگیری زبان روسی دارند، می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. این دوره به صورت دو جلسه در هفته (یک روز در هفته) برگزار می‌شود.

افرادی که قصد دارند زبان روسی را طی فرصت کوتاه‌تری فرا بگیرند، می توانند آموزش نیمه‌فشرده زبان روسی را انتخاب کنند. این دوره بصورت چهار جلسه در هفته (دو روز در هفته) برگزار می‌شود

در مواردی نظیر نزدیک شدن به زمان شروع سال تحصیلی دانشگاه‌های روسیه، زبان‌آموزانی ممکن است مجبور باشند زبان روسی را در فرصت بسیار کمتری نسبت به حالت عادی فرا بگیرند. در این موارد ما دوره فشرده آموزش زبان روسی را پیشنهاد می‌دهیم که به صورت شش جلسه در هفته (سه روز در هفته) برگزار می‌شود.

انواع دوره‌ها با اهداف و شرایط ویژه

دوره پادفک دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی روسیه است. چنانچه بخواهید در کشور روسیه ادامه تحصیل دهید، قبل از اینکه دروس اصلی خود را بگذرانید باید دوره پادفک را با موفقیت به اتمام برسانید.

یکی از اهداف اصلی این دوره، آموزش زبان روسی به دانشجویان خارجی است تا بتوانند در کلاسهایی که به زبان روسی برگزار خواهد شد شرکت کنند؛ محتوای این کلاسها را درک کنند و با استاد خود ارتباط برقرار کنند.

زبان روسی یک زبان تصریفی است و پیوندی جدانشدنی با مباحث گرامری دارد، بنابراین نمی توان بدون صرف زمان مطلوب برای یادگیری گرامر زبان روسی فقط بر تقویت مکالمه متمرکز شد، بلکه در دوره‌های مکالمه سعی می‌شود با بحث و گفتگو به زبان روسی، مباحث گرامری تثبیت شوند و دانسته‌های زبانی افراد به توانایی‌های زبانی تبدیل شوند.

در دوره‌های مکالمه در هر جلسه موضوعاتی تعیین می‌شود و زبان‌آموزان حول آن موضوعات با هم به مکالمه می‌پردازند. این دوره‌ها برای افرادی مناسب است که قبلاً دوره عمومی زبان روسی را گذرانده‌اند و قصد دارند در دوره مکامله مهارتهای زبانی خود را تقویت کنند.

همانطور که از نام دوره مشخص است، دوره آموزش گرامر زبان روسی فقط به قواعد دستوری زبان می‌پردازد. زبان‌آموز در این دوره‌ها نهایتاً به ساخت جمله و نوشتن متن می‌پردازد. به عبارت دیگر، این دوره شامل آشنایی با ساخت کلمه، جمله و دستور زبان است.

مخاطب اصلی این دوره‌ها دانشجویان، مدرسین و مترجمین زبان روسی و افرادی هستند که در مکالمه آنها استفاده نادرست از قواعد دستوری وجود دارد.

امروزه بسیاری از ما تمام روز را مشغول کار هستیم و زمان آزادی برای یادگیری زبان دلخواه خود را نداریم. روسکی برای این عزیزان نیز دوره‌های خاصی را در نظر گرفته است تا بتوانند با خیالی آسوده به یادگیری زبان روسی بپردازند.

دوره‌های ویژه شاغلین اگر به صورت خصوصی برگزار شود می‌تواند شامل ساعاتی خارج از زمان معمول برگزاری کلاسها باشد، مثلاً ساعت 6 تا 8 صبح یا 8 تا 10 شب. در این دوره‌ها شاغلین محترم می‌توانند با توجه به زمان آزاد خود برنامه آموزشی را مشخص کنند.

بسیاری از زبان‌آموزان مایلند زمانی که فیلمی را به زبان روسی تماشا می‌کنند به آنالیز آن بپردازند. اینکه موضوع فیلم چیست؟ چه محتوایی دارد؟ از چه جملاتی استفاده شده است؟..

این شیوه آموزشی به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا ضمن تقویت مهارت‌های شنیداری با کاربردها مختلف اصطلاحات آشنا شوند؛ دامنه واژگان خود را تقویت کنند و استفاده از واژگان و گرامر را در متن فیلم فرا بگیرند. روسکی دوره‌های آنالیز فیلم را به این دسته از زبان‌آموزان علاقمند پیشنهاد می کند.

برخی از زبان‌آموزان در تمام روزهای هفته مشغول فعالیت هستند و تنها روزی را که می‌توانند به یادگیری زبان مورد علاقه خود بپردازند روز جمعه است. شرکت در دوره‌های آموزش زبان روسی در روز جمعه بهترین گزینه برای این دسته از افراد است.

در طی چند سال اخیر روابط ایران با کشور روسیه بسیار پیشرفت کرده است. این موضوع در زمینه‌های تجارت، آموزش، هنر و... نیز اتفاق افتاده است. از این رو بسیاری برای انجام مذاکرات، بستن قراردادها و برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها باید به کشور روسیه سفر کنند.

روسکی با ایجاد دوره‌های مخصوص سفرهای کاری این امکان را فراهم آورده است تا این دسته از زبان‌آموزان بتوانند در حد نیاز خود به یادگیری زبان روسی بپرداند.

در این سالها بحث مهاجرت و تحصیل در کشورهای دیگر بسیار داغ است. به همین دلیل روی آوردن به یادگیری زبان مقصد کاملاً طبیعی است. از آنجا که کشور روسیه نیزمی‌تواند یکی از این مقاصد باشد، یادگیری زبان روسی – حتی در سطح مبتدی - لازم است. ضمن اینکه مکالمه به زبان روسی مراجعه به سفارت و گذراندن مصاحبه را نیز بسیار آسان می‌کند و دیگر برای انتقال مفاهیم نیازی به واسطه‌ها وجود نخواهد داشت!

شیوه برگزاری دوره‌ها

با توجّه به مشکلات زندگی امروزی و ضرورت صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها امروزه استقبال خوبی ازدوره‌های آموزش غیرحضوری یا مجازی زبان روسی می‌شود. مجموعه «روسکی» دوره مجازی آموزش زبان روسی را به دو شیوه ارائه می‌دهد:

  1. برگزاری کلاسهای آموزش زبان روسی به صورت خصوصی و با استفاده از نرم‌افزارهای ارتباطی نظیر اسکایپ، واتساپ و …
  2. دوره‌های مجازی بر بستر وب با استفاده از سیستم مدیریت آموزش و تأمین محتوای متنی، صوتی و تصویری

از بین دوره‌های مذکور، روسکی بر استفاده از دوره‌های مجازی بر بستر وب تأکید دارد.

مزایای دوره مجازی آموزش زبان روسی:

  1. به روز رسانی مستمر محتوای متنی، صوتی و تصویری این دوره‌ها توسط متخصصین آموزش زبان روسی و متناسب با جدیدترین بررسی‌ها و متدهای آموزشی
  2. قیمت بسیار ارزانتر نسبت به دیگر شیوه‌های برگزاری
  3. امکان یادگیری خصوصی مکالمه زبان روسی با برگزاری کلاس‌های کمتر

سطوح آموزش عمومی زبان روسی شامل 6 سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 می‌باشد که دوره‌های حضوری آموزش زبان روسی در مجموعه «روسکی» در سطوح زیر برگزار می‌گردد:

  • سطح مبتدی (A1) : آشنایی با مفاهیم ساده زبان، مکالمات ساده روزمره؛
  • سطح مقدماتی (A2) : آشنایی با مسائل پایه‌ای زبان، مکالمات روزمره، توانایی ایجاد ارتباط با افراد؛
  • سطح متوسط (B1) : آشنایی کامل با گرامر زبان، مکالمات روزمره (در محیط‌های کاری و آموزشی)، توانایی ایجاد ارتباطات اجتماعی-تجاری؛
  • سطح متوسط به بالا (B2) : توانایی ایجاد ارتباطات اجتماعی-تجاری، سهولت درک اطلاعات وسایل ارتباط جمعی، به کار بردن سبک‌های مختلف زبانی

همچنین دوره‌های تخصصی آموزش زبان روسی نیز در مجموعه «روسکی» ارائه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

انواع دوره‌ها بر اساس گروه سنی

در دوره آموزش زبان روسی ویژه بزرگسالان افراد بالای 15 سال حضور دارند. زبان‌آموزان با تعیین سطح توسط مدرس زبان روسی در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و با گذراندن دوره‌ها بر دانش و مهارت زبانی خود می‌افزایند.

دوره آموزش زبان روسی ویژه نوجوانان گروه سنی 12 تا 15 سال را دربرمی گیرد. در این دوره نوجوانان با مفاهیم ابتدایی و ساده زبان روسی آشنا می شوند؛ مهارت‌های زبان‌آموزی را کسب می‌کنند و با این زبان ارتباط برقرار می کنند.

این دوره شامل گروه سنی 4 تا 7 سال است. با توجه به اهمیت یادگیری زبان دوم در رشد فکری کودکان، روسکی برای این گروه سنی دوره‌های ویژه‌ای برگزار می‌کند. در این دوره با استفاده از جدیدترین متد‌های آموزشی مفاهیم مختلف زبانی به کودکان منتقل می‌شود.

دوره مورد نظر خود را نیافتید؟

شرایط و اهداف خود را شرح دهید تا دوره مناسب را به شما معرفی کنیم.